Noszenie aparatów pozwala słyszeć dłużej i lepiej!

Będąc nowym użytkownikiem aparatów słuchowych, możesz zauważyć dużą różnicę w percepcji dźwięków po ich zdjęciu. Nie oznacza to jednak, wbrew niestety często powszechnej opinii, że Twoje uszy stają się „uzależnione” od aparatów lub, że noszenie aparatów pogarsza słuch. Wrażenie to spowodowane jest faktem, że przed założeniem aparatów często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duże problemy mamy ze słyszeniem. Nie ma żadnych dowodów, że poprawnie dopasowane aparaty słuchowe mogą przyczynić się do pogorszenia słuchu. Wręcz przeciwnie, wiele badań wskazuje, że regularnie używane aparaty pomagają zachować dłużej zdolność słyszenia i rozpoznawania dźwięków.

Słuch staje się gorszy?

Pogarszanie się słuchu w sposób stopniowy, postępujący jest naturalnym procesem związanym z wiekiem. Nie ma w tym nic niepokojącego, zaskakującego. Jeśli czujesz, że Twój słuch staje się gorszy odwiedź swojego protetyka słuchu lub audiologa, pod którego opieką pozostajesz. Lekarz lub protetyk słuchu zapyta Cię, czy zauważone przez Ciebie zmiany dotyczą obu uszu czy tylko jednego, czy pogorszenie nastąpiło powoli, nagle, czy może ma charakter zmienny. W niektórych przypadkach może się okazać, że przyczyną jest Twój aparat słuchowy, który uległ uszkodzeniu i wymaga naprawy, czasem jednak lekarz lub protetyk przeprowadzi ponowne badania Twojego słuchu, aby być pewnym.

                              

Zwykle też, w takiej sytuacji zostaniesz poproszony o ponowną wizytę po upływie 6 do 12 miesięcy w celu kontroli słuchu. Jednak jeśli stwierdzisz, że Twój słuch się zmienia lub jeśli potrzebujesz nowej wkładki usznej, czy regulacji dopasowania aparatów nie zwlekaj z wizyta Twojego lekarza czy protetyka słuchu. Pamiętaj także, że aparaty słuchowe same w sobie mają ograniczoną żywotność, która w zależności od sposobu ich używania i pielęgnacji, sięga około 5 lat. 

Warto też zaznaczyć, że protetyk słuchu jest także pewnego rodzaju przedstawicielem handlowym i naturalnie będzie prezentował Ci najnowsze modele aparatów słuchowych (które z uwagi na postęp techniki są faktycznie coraz lepsze) i podkreślał korzyści z ich zastosowania. Jeśli rzeczywiście czujesz potrzebę zmiany aparatów lub jeśli noszenie obecnych nie daje Ci korzyści – miej pewność, że Twoja decyzja o nabyciu nowych jest świadoma i przemyślana.

Powrót do menu